top of page

Ważni harcerze i skauci w historii

sir Robert Stephenson Smyth Baden-Powell

22.02.1857 - 8.01.1943

Żołnierz, generał brytyjski, pisarz, rysownik, założyciel skautingu.

Urodził się w Londynie i już jako młody chłopiec przejawiał się zadziwiającymi umiejętnościami, świetną pamięcią oraz wybitną inteligencją. Po studiach został żołnierzem. Przebywał i walczył w Indiach, Afganistanie, a także Afryce, działał również jako agent w Europie. Podczas II wojny burskiej dowodził obroną miasta Mafeking (w Afryce), gdzie dysponując 700 podwładnymi stawił czoło kilku tysięcznej armii. I wygrał! Wcześniej pisał książki o rozpoznaniu wojskowym i szkoleniu wywiadowców, jednak zauważył, że korzystają z nich również młodzi chłopcy. Napisał więc kolejną książkę - Scouting for boys, poświęconą bezpośrednio skautingowi. Działo się to w 1908 roku. Podczas pisania, w 1907, przeprowadził doświadczalny obóz na wyspie Brownsea, co uznaje się za początek skautingu na świecie.  Po tych wydarzeniach całkowicie oddał się pracy z młodzieżą. Wkrótce ożenił się z Olave St. Clair, która zaczęła rozwijać drużyny żeńskie. W 1920 roku ogłoszono go Naczelnym Skautem Świata. Przyznano mu także tytuł barona i posiadłość w Gilwell Park, gdzie utworzył ośrodek szkoleniowy. Zmarł w podczas leczenia w Kenii.

Andrzej Małkowski

31.10.1888 - 15/16.01.1919

Uważany za twórcę harcerstwa w Polsce, instruktor harcerski i działacz organizacji niepodległościowych. W wyniku spóźnień na zajęcia otrzymał karę, jaką było przetłumaczenie książki Scouting for boys Roberta B.P. Podczas tego zadania stał się zagorzałym zwolennikiem i propagatorem skautingu w Polsce. Wkrótce zaczął wydawać czasopismo Skaut, organizować komendę skautową itd. W 1913 zorganizował wyjazd do Anglii, gdzie otrzymał od Baden-Powella odznaczenie "Za zasługi". Ożenił się z Olgą Drahonowską, która rozpoczęła tworzenie drużyn żeńskich i zuchowych. Wyjechał również do USA, gdzie także tworzył drużyny polonijne. Zginął w katastrofie morskiej podczas powrotu do niepodległej Polski.

Aleksander Kamiński

28.01.1903 - 15.03.1978

Instruktor harcerski, pedagog, żołnierz i jeden z dowódców Szarych Szeregów, pisarz.

Wzorowy harcerz i instruktor. Przez wiele lat prowadził i zakładał drużyny harcerskie, pełnił obowiązki komendanta hufca, był współtwórcą metodyki zuchowej. Pisał do czasopism harcerskich oraz wydawał własne książki, takie jak Kamienie na szaniec, Antek Cwaniak. Podczas II wojny światowej aktywnie uczestniczył w życiu Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Znany również jako komendant Organizacji Małego Sabotażu "Wawer". Działał pod wieloma pseudonimami, min. Kamyk, Dąbrowski, Hubert, czy Aleksander Kędzierski.

jeden z rysunków autorstwa Roberta Baden-Powella

Jan Bytnar "Rudy", Tadeusz "Zośka" Zawadzki, Aleksy Dawidowski "Alek"

6.05.1921 - 30.03.1943 Rudy

24.01.1921 - 20.08.1943 Zośka

3.11.1920 - 30.03.1943 Alek

Znani głównie jako bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec.

Byli kolegami z 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Wszyscy trzej byli w Szarych Szeregach, przez co często uczestniczyli w akcjach dywersyjnych i małego sabotażu. Wzorowi harcerze. 23.03.1943 Rudy został aresztowany przez Gestapo i brutalnie przesłuchiwany. Podczas jego przewozu na Pawiak, 26.03.1943 został odbity w Akcji pod Arsenałem. Niestety kilka dni później zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Tego samego dnia zginął również Alek. Zośka poległ kilka miesięcy później podczas akcji Taśma.

bottom of page